Research & Development
Научно-изследователски и развоен отдел DECIBEL
Научно-изследователският и развоен отдел на DECIBEL се ръководи от Д-р. инж. Цветан Недков със защитен дисертационен труд на тема "Разработване на методи и алгоритми за изследване на акустични свойства на материали за облицовка на студиа и концертни зали". При разработката на нови продукти, DECIBEL успешно си сътрудничи и с катедра физика към УАСГ, катедра Радио и Телекомуникации към ТУ София и катедра Полимерно инженерство към ХТИ София.
Научно-приложен принос:
- Тънкослойна композитна система MUTE SYSTEM с публикувани резултати на международна научна конференция ICEST 2014
- Проектиране и изработка на умалена шумозаглушена камера- лаборатория по физика в УАСГ, докладвана на научна конференция, 2014г.
- Разработка на индустриални шевронни заглушители, публикувана в международен научен журнал IJETCAS 2015
- Многослойни композитни звукоизолационни панели за стени, публикувана на международен научен форум CEMA 2015
- Разработване и реализиране на многослоен тънък звукоизолационен панел за съществуващи стени, представено на международната научна конференция IcETRAN, 2017 г.
От научноизследователска и развойна дейност до производство
От отдела за разработки, успешно са изследвани и внедрени в производство, следните продукти на DECIBEL:
- Звукоизолационни системи са стени: MUTE SYSTEM 20, MUTE SYSTEM 30, MUTE SYSTEM35, MUTE SYSTEM 23, MUTE SYSTEM 33, MUTE SYSTEM 63
- Шумоизолационни системи за тавани: C-MUTE SYSTEM, C-MUTE SYSTEM 23, C-MUTE SYSTEM 33, C-MUTE SYSTEM 63
- Шумоизолационна система за под: F-MUTE SYSTEM
- Индустриални шевронни шумозаглушители - DECIBEL АL, DECIBEL LW
- Перфорираните акустични панели - ACER, CIRCULO, WAVO, DOMINO
Първият в света 100% био разградим, негорим изолационен материал е патент на DECIBEL
" На 2 Юни 2022г.,СОФИЯ, българската фирма ДЕЦИБЕЛ, получи дългоочаквана новина, че заявката им за патент на най - устойчивия изолационен материал създаван някога е приета, след 3 годишни екперименти, изследвания, тестове и подготовка за входиране на патента.
Според информация от фирмата, повърдена и в патентните книжа, става дума за революционен материал във формата на панел, изработен от 100% екологични суровини, който освен, че са 100% разградими имат свойството да обогатяват почвата, когато бъдат изхвърлени в нея.
Основните характеристики на материала са неговата добра толпоизолация, много добра шумоизолация и шумопоглъщане, въздухо и паро паропускливост, анти- фунгицидност, хигроскопичност и твърдост. Топлоизолационните му характеристики са сравними с тези на стиропора, шумоизолационните му са сравними с тези на дебелите предстенни обшивки, паропропускливостта му е като на каменна вата, не е хигроскопичен за разлика от повечето изолационни материали и е нечуплив, което го прави лесен за монтаж без нуждата от конструкция.
От компанията заявиха, че монтажа му ще се осъществява, чрез директно лепене на екстериорни и интриорни стени и тавани, както и като подподова изолация. Модификациите на материала ще включват готови цветове, както и възможност да се боядисва или финишира с мазилка.
Засега компанията запазва в тайна размерите и цената на материала, както и неговото име, но потвържава, че мостри от него са изпратени за тестове и оценка при водещи канадски, немски и австирийски екперти, който са дали отлични оценки и са потвърдили изключителните свойства на материала, както и липсата на конкурернт на новото откритие.
Засега компанията не разкрива суровинитие, които ще ползва, но подчерта, че повечето от тях се набавят в България и са 100% възобновяеми. Производството на материала вече е факт във фабриката на DECIBEL в гр. Ботевград, но от компанията споменаха, че предстои изграждане на нова фабрика, специално за новото им откритие."